Skip links

[RAPORT 2023] Wzrost mandatów za przewóz nielegalnych imigrantów. Problemy przewoźników realizujących zlecenia transportowe na Anglię (UK)

Nielegalna imigracja to ogromny problem, z którym musi borykać się Wielka Brytania. Stara się ograniczyć napływ takich osób, przede wszystkim zwiększając kary. W duże kłopoty może wpaść także osoba, która nieświadomie przywozi nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii, np. kierowcy ciężarówek. To duży problem dla przewoźników jeżdżących do Anglii.

Imigracja jest naturalnym zjawiskiem, które pojawia się w większości państw wysoko rozwiniętych. Ma ona nierzadko dobre strony jak napływ młodych pracowników w starzejącym się społeczeństwie. Problem pojawia się wtedy, gdy imigracja osiąga bardzo wysoki poziom i w większości jest nielegalna. Z tym kłopotem od lat boryka się Wielka Brytania. Nic dziwnego, że coraz bardziej zaostrza prawo, chcąc zniechęcić do nielegalnego przyjazdu na swoje terytorium. Karane są także osoby, które wwożą nielegalnych imigrantów i to nawet wtedy, gdy robią to nieświadomie, bo ktoś ukrył się np. w naczepie ciężarówki.

 Nielegalna imigracja – duży problem Wielkiej Brytanii

Już od lat imigranci chętnie przyjeżdżają do Anglii. W ciągu ostatnich 20 lat przyjechało ich prawie 7 mln. Tylko przez pierwsze 6 miesięcy 2022 roku władze brytyjskie wydały rekordową liczbę wiz pobytowych – 1,1 mln [^1]. Największym problemem są jednak nielegalni imigranci. Angielskie służby szacują, że w ciągu ostatnich 2 lat wzrosła dwukrotnie liczba osób nielegalnie przybywająca do Anglii przez kanał La Manche. Tylko w 2022 roku było to niemal 45 tys. osób [^2].

Funkcjonariusze brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA) potwierdzają, że najpopularniejszym sposobem wjazdu do Anglii nielegalnych imigrantów jest ukrycie się w ciężarówkach lub innych pojazdach użytkowych, które docierają do Wielkiej Brytanii promami przez kanał La Manche [^3].

Nic dziwnego, że brytyjski rząd planuje w 2023 roku jeszcze bardziej zaostrzyć walkę z nielegalną imigracją i zwiększyć kary za przemyt ludzi lub pomoc nielegalnym imigrantom. Planowane jest wdrożenie nowego systemu ochrony granic e-Borders, który ma utrudnić nielegalny wjazd do Anglii. Służby brytyjskie będą szerzej wykorzystywały dane biometryczne (np. technologia rozpoznawania twarzy) przy identyfikacji wjeżdżających osób. Do tego mają zostać zaostrzone kontrole wjeżdżających do Wielkiej Brytanii, w tym również ciężarówek i innych pojazdów.

 Nowy taryfikator mandatów za nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania karze nie tylko osoby, które nielegalnie przedostały się na jej terytorium, ale również osoby, które pomagały nielegalnym imigrantom. Nie ma nawet znaczenia, że taka „pomoc” była nieświadoma. Obowiązkiem przewoźników i ich kierowców jest to, żeby zabezpieczyć pojazdy, jakie wjeżdżają do Anglii, przed przedostaniem się do nich „pasażerów na gapę”. Niedopilnowanie takiego obowiązku może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje w przypadku kontroli i wykrycia nielegalnych imigrantów w przestrzeni ładunkowej. Po zmianie taryfikatora mandatów  można otrzymać grzywnę (kara cywilna) nawet w wysokości 10 000 funtów za każdą przewożona nielegalnie osobę. Przy kilku osobach to naprawdę pokaźna kwota. Wspomnianą grzywną może zostać ukarany nie tylko właściciel ciężarówki, ale i kierowca realizujący przejazd. Takie mandaty dotyczą wszystkich przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii z europejskich portów morskich oraz docierających Eurotunelem.

Inne konsekwencje za przewóz nielegalnych imigrantów

Sankcje finansowe to niejedyny problem, jaki może dotknąć kierowców i przewoźników, którzy zostaną złapani na przewożeniu nielegalnych imigrantów. Konsekwencje mogą być dużo większe i szersze, obejmując nawet kwestie biznesowe. Dużym i kosztownym problemem może być utrata ładunku zatrzymanej ciężarówki, gdy wśród niego ukryją się imigranci. Dotyczy to przede wszystkim artykułów spożywczych, które podlegają wtedy utylizacji. Przewoźnik traci pieniądze i przeważnie nie ma co liczyć na odszkodowanie. Firmy ubezpieczeniowe bowiem coraz częściej wprowadzają wyłączenia odpowiedzialności, gdy towar zostanie uszkodzony przez osoby, które wtargnęły do naczepy i próbują nielegalnie przekroczyć granicę.

W niektórych sytuacjach może dojść również do zatrzymania samochodu przez brytyjskie służby w celu wyjaśnienia wątpliwości i zakończenia procedury nakładania kary. Wpadka z nielegalnymi imigrantami może również wpływać negatywnie na wizerunek biznesowy. Firma transportowa może stracić reputację i zaufanie kontrahentów, co przełoży się na brak dalszej współpracy. To jednak nie wszystko. Za przewożenie nielegalnych imigrantów w Wielkiej Brytanii kierowca może trafić do aresztu. To wszystko sprawia, że przewoźnikom coraz trudniej znaleźć kierowców, którzy chcieliby jeździć do Anglii.

Border Force – czym jest i jak uzyskać akredytację?

Na szczęście przewoźnik może się zabezpieczyć przed wcześniej opisanymi problemami. Wystarczy, że uzyska akredytację Border Force (odpowiednik polskiej Straży Granicznej). To  program o charakterze prewencyjnym. Jego zadaniem jest ułatwienie firmom transportowym wprowadzenia procedur oraz skutecznych zabezpieczeń, które znacznie ograniczą ryzyko wtargnięcia do naczep nielegalnych imigrantów. Przystąpienie do programu jest darmowe dla przewoźników jeżdżących między Europą kontynentalną a Anglią.

Aby jednak uzyskać akredytację Border Force, trzeba spełnić określone warunki, które dotyczą zabezpieczenia pojazdów. Do tego kierowcy muszą przejść specjalne szkolenie organizowane przez Border Force. Jakie są korzyści z akredytacji Border Force? W przypadku wykrycia nielegalnych imigrantów w naczepie przewoźnik uniknie kary, pod warunkiem że nie zostanie stwierdzone, iż firma nie stosuje się do zaleceń przedstawionych w procesie akredytacji. Otrzyma jedynie pismo informujące o zdarzeniu i zalecenia odnośnie do poprawy zabezpieczeń. Jednak kierowca nadal może zostać ukarany mandatem, jeśli angielskie służby stwierdzą, że nie dopełnił swoich obowiązków.

Nielegalna imigracja to duży problem w Wielkiej Brytanii. To również problem dla firm wykonujących przewozy do Anglii. W ostatnim czasie podniesiono wysokość mandatów za nielegalne przewożenie osób, a w planach jest uszczelnienie procedur pozwalających wykrywanie nielegalnych imigrantów. Przewoźnik może się jednak zabezpieczyć przed konsekwencjami, korzystając z akredytacji Border Force.

Źródła:

[^1]: https://www.migrationwatchuk.org/what-is-the-problem

[^2]: https://www.reuters.com/world/uk/uk-pm-sunak-announces-new-deal-speed-up-removal-albanian-migrants-2022-12-13/

[^3]: https://www.nationalcrimeagency.gov.uk/what-we-do/crime-threats/organised-immigration-crime